18 Сер 2018

Козаки вшанували пам’ять Івана Сірко

На Покровщині (Дніпропетровська обл.) започатковано святкові заходи з ушанування пам’яті кошового отамана Івана Сірко, завдяки командуванню якого козацькі загони в 1673 році на території сучасної Покровщини отримали перемогу у битві з переважаючими ворожими військами і звільнили близько десяти тисяч невільників.
ВІДОМО, що отаман Війська Запорозького Іван Сірко за роки козацько-військової кар’єри провів більше 55 переможних битв (жоден із українських гетьманів не мав такого досвіду). Дванадцять разів Низове товариство обирало І.Д. Сірка своїм отаманом! Отже цей полководець і характерник був дуже популярним серед козаків та відомим далеко за межами України.
Однак під час походів на завойовників і плюндрувачів нашої землі для нього було головною метою не здобуття слави чи багатства, а визволення з полону Османської Порти та Кримського ханства своїх співвітчизників. Саме так сталося і в запеклому бою проти татар у день Святої Покрови на території нашого району в 1673 році, що дав козацький початок і мікрорайону Сірківка, і назві всього селища Покровське.
На тому місці, де за переказами відбулася вирішальна битва, а тепер стоять Пам’ятний Хрест на честь козацької перемоги, камінь із відповідним написом і капличка, з ініціативи отамана Покровського осередку Міжнародної громадської організації “Міжнародний союз козаків “Запорозька Січ” М.М. Никіпілого цього літа вперше проведено урочисте Козацьке Коло та звичаєві культурно-історичні заходи на честь відважного й непереможного кошового отамана Сірко.
В урочистостях, що за сприяння голови райдержадміністрації С.Г. Назарчук і голови Покровської ОТГ С.А. Спажевої відбулися 18 серпня в Олександрівці та Покровському, взяли участь представники осередків МСК “Запорозька Січ” з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Харківської, Миколаївської, Херсонської областей, представники кількох підрозділів ЗСУ та добровольчих батальйонів, які допомагають стримувати ворога у зоні Операції Об’єднаних сил (ООС – донедавна АТО), волонтери, представники районної та місцевої влади.
Біля Хреста Перемоги священик Української Православної Церкви Київського Патріархату отець Василій (Терно) із Запоріжжя, настоятель Свято-Успенської церкви УПЦ КП отець Олександр (Левчук) із Великомихайлівки та капелан МСК “Запорозька Січ” Сергій Галич із Генічеська провели молебень на знак світлої, доброї пам’яті про отамана Сірко та всіх, хто віддав найдорожче – життя – за свободу рідної землі.
Там же відбулася церемонія прийняття козацької присяги вісьмома козаками (двоє з них – покровчани), які виявили бажання присягнути на вірність народу України саме у священному “Сірківському” місці нашого краю.
У розмові в Козацькому Колі учасники зібрання емоційно і відверто розповідали про тонкощі ведення війни на сході України та боротьби з сепаратистськими настроями на місцях, слухали стислий звіт М.М. Никипілого про діяльність осередку, дякували козакам Покровського та Мелітопольського осередків МГО “МСК “Запорозька Січ” за проведену спільно з поліцією профілактичну операцію “Лісоруб”, спрямовану на недопущення незаконної вирубки лісосмуг у Дніпропетровській та Запорізькій областях, приймали важливі рішення.
Зокрема голова Великої Ради отаманів Запорозького козацтва, начальник штабу КРК ЗОДА Дмитро Сухінін (Гора) запропонував підтримати нові пропозиції щодо створення на державному рівні першої в новітній бойовій історії “Програми розвитку українського козацтва” і звернутися з цим до Президента України. Тим паче, що аналог такої Програми вже діє в Покровському районі. Покровські козаки з початку 2014 року брали активну участь у Революції Гідності, в операціях “Дозор”, “Перехоплення”, “Козацький волонтер”, у Запорізькому козацькому патріотичному русі опору, разом з армією охороняли стратегічні об’єкти, чергували на блок-постах. Частина цього підрозділу й зараз несе важку почесну варту в Збройних силах України.
Гості відвідали Покровський історико-краєзнавчий музей, в експозиціях якого виставлено артефакти та зброю різних епох історії України: від скіфських часів до Київської Русі, від Другої світової війни до сучасної Антитерористичної операції на Донбасі. Побачили вони й справжню тачанку років Української революції та речі запорозьких козаків, бійців Повстанської армії Нестора Махно, а також цілу галерею портретів (Івана Сірко, відомих козацьких ватажків, Тараса Шевченка та інших), виготовлених дбайливими руками покровських майстринь.
Під час заходів директору музею Т.В. Перерві та отаману М.М. Никипілому Дмитро Сухінін подарував свою книгу “Вогняні роси”, в якій описує новітню історію (від 2014 року) козацького руху на наших теренах. Микола Миколайович в нагороду за виховання земляків у дусі козацьких чеснот і патріотизму отримав ще й копію стародавньої січової чудотворної ікони “Життя”, в давні часи переданої козакам Іваном Вишневецьким (Байдою), а кілька інших учасників урочистостей – “Почесні грамоти” Великої Ради отаманів Запорозького козацтва за багаторічну підтримку національно-патріотичної козацької діяльності та особисту активну участь в організації культурно-історичних заходів.
Своєрідною родзинкою заходів стала мистецька програма, показана гостям району і землякам у центральному парку селища. Як відзначили представники інших областей, надзвичайно талановиті аматори сільської сцени майстерно виконали пісні про Україну, рідну армію, Запорозьке козацтво, мир, любов, дружбу. Козаки теж співали, емоційно підтримували учасників ансамблю “Берегиня” (керівник З.М. Куліненко) та всіх учасників художньої самодіяльності будинків культури Покровської ОТГ, особливо колектив Олександрівського СБК на чолі з А.В. Омельяненко, який трудився не лише над виступами, а й ретельно готував сценарій усього свята. Яскраве дійство, неперевершені голоси, та навіть красиве вбрання в національному стилі, як і гарні жінки-берегині нашого краю і традиційний козацький куліш на частування, справили на учасників свята незабутнє враження.
Наостанок, враховуючи важливий, документально підтверджений факт запеклої переможної битви козаків під проводом Івана Сірко на території Покровщини, створення тут великого поселення, сталий його розвиток і велику повагу місцевих мешканців до бойових традицій минулого, – представники різних куточків України одностайно вирішили щороку відвідувати священне місце з Хрестом у пам’ять про велику битву, що може бути для нащадків хорошим уроком. Стане це традиційним заходом чи ні – покаже час. В усякому разі, козаки до цього прагнуть.

Анатолій ЦВЯТКОВ, голова ради старійшин
Покровського осередку МСК “Запорозька Січ”, 18 серпня 2018 року.

[top]